Presentation day

Autor: Angelika Kulmon | 14.1.2015 o 10:24 | (upravené 16.1.2015 o 11:25) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  178x

Dňa 9-ho novembra sme počas kampane usporiadali prezentačný deň v obci Pozba. V rámci prezentácie sme občanov stručne informovali o problematike rozvoja vidieka a životného prostredia.  Spoločne sme zadefinovali komu čo znamená vidiek, rozvoj vidieka a životné prostredie, resp. čo si predstavujú občania v súčasnosti pod týmito pojmami a ako si to predstavujú v každodennom živote. Pri prezentovaní som vychádzala zo súčasnej situácie na Slovensku. Dôležité sú tri hlavné body- sféry, lebo práve týmto sféram sa bude v nasledujúcich rokoch aj Európska Unia viac venovať.

Patrí sem najmä poľnohospodárstvo, životné prostredie a sociálna sféra našich obcí- lokalít.  V rámci poľnohospodárstva je potrebné zdôrazniť  podporou domácich (regionálnych) produktov a  vytvorenie regionálnej značky; viac sa sústrediť na konkurencieschopnosť regiónov, malo podnikateľov  (domácich výrobcov). V rámci životného prostredia by sme sa mali viac zamerať na recyklovanie, udržateľnosť v našich obciach, resp. regiónoch. Patrí k tomu aj (vhodné) separovanie odpadu, vlastne zavedenie tohto pojmu do našich domácností (vo väčšine domácností sa o tom ešte ani nehovorí). Čo sa týka sociálnej sféry, tu ide najmä o vytvorenie pracovných príležitostí, zavedenie inovácií, vytvorenie nových sietí, zachovanie tradícií a jedinečnosť danej obce, prípadne. regiónu.

Návrhy

Udržateľnosť: V záujme udržateľnosti a rozvoja obce som pre Pozbu navrhla záhrady vytvorené podľa princípov permakultúry a záhradného dizajnu. V obci existuje plocha (plocha v okolí ZŠ), ktorá by bola najvhodnejšia na vytvorenie takýchto záhrad. Týmto postupom by sa vyriešilo v obci mnoho nedostatkov, medzi najhlavnejšie by som zaradila:

- nezamestnanosť v obci: nové pracovné príležitosti pre obyvateľov
- vytvorenie možností pre rozvoj turizmu v obci (reprezentačná funkcia plochy- výstavy, exkurzie,...)
- stabilizácia ekonomickej situácie v obci
- nové možnosti pre školský sektor, pre organizácie a občanov (edukačná činnosť na tejto ploche)

Vzťahy a siete- ďalší bod, ktorý je dôležitý k tomu, aby sa obyvatelia obce dostali do kontaktu s odborníkmi a aby sa vytvorili nové priateľstvá i známosti. Tieto postupy by sa dali dosiahnuť pomocou rôznych podujatí- kurzov, voľných stretnutí, workshopov v rámci priamej komunikácie. 

Realizácie, inovácie- výstavby a rekonštrukcie objektov, plôch. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Trump nie je taký hlúpy, ako ho hrám ja, pripúšťa herec Alec Baldwin

Americký herec dokonalo zosmiešňuje budúceho prezidenta. Prestane, len keď Trump splní jeho podmienku.

SVET

Člověk v tísni: Z Donecka nás vyhnala aj ruská propaganda

Ruské médiá tvrdia, že humanitárna pomoc je využívaná na špionáž, hovorí JAN MRKVIČKA.


Už ste čítali?