Mladí aktéri

Autor: Angelika Kulmon | 14.1.2015 o 9:56 | (upravené 22.1.2015 o 13:52) Karma článku: 1,00 | Prečítané:  317x

Keď ide o mládež, tak ide o našu budúcnosť. Všetci vieme, že naša mládež bude stále tou generáciou, ktorá nám neskôr zabezpečí smer a spôsob rastu, vývoja a trendu. Cestu našej budúcnosti. Tá cesta môže byť rôzna, no vždy je na nás, ako si ju vytvoríme a ktorú cestu si vyberieme.

Zdroj: KZOM Klasov

Dnešná mládež sa väčšinou stane súčasťou (niekedy možno obeťou) takých združení, resp. spolkov, ktoré majú mnohokrát až dramatický dopad na kvalitu ich života. Potom nevedia čo zo sebou a ako tráviť svoj voľný čas v (dobrej) spoločnosti a na verejných priestranstvách. Toto sa ukázalo viackrát aj v našej obci, kde tento rok „mladí aktéri“ odpílili dreviny- postavený vianočný stromček a hodnotný Brest (lat. Ulmus) v novovybudovanej centrálnej časti obce.  Obci tak vznikla škoda v hodnote okolo 3.500,- euro. Brest bol súčasťou koncepcie projektu, ktorý realizovali v roku 2012. Bol vysadený na zelenom ostrovčeku, ktorý slúži k spomaleniu áut v centre obce, okrem toho má spolu s drevinami ekologickú aj estetickú (dotváraciu) funkciu. (V obci sa už stalo niečo podobné, keď v predchádzajúcich rokoch vandali zdemolovali oplotenie pri kultúrnom dome a zlikvidovali informačnú tabulu, ktorá informovala občanov o rekonštrukcii bývalého notariátu v obci.) Treba si uvedomiť, že kým ľudia nepochopia súvislosti- a môže ísť aj o tento prípad- tak dovtedy si nebudú vážiť svoje okolie, ani nové verejné priestranstvá v obci. Ľudia a zelené verejné priestory sú taktiež dôležitou súčasťou sídla, zdravej spoločnosti. Mládež je plná energie, je aktívna, možno niekedy aj nevzdelaná/ neinformovaná a pripravená na rôzne činy. Ak im neukážeme možnosti na využitie času kultúrnejším spôsobom,  oni si sami nájdu cestu k tým "nekultúrnym", resp. k nezmyselným ničeniam hodnôt v našej obci. 

Zdroj: KZOM Klasov

Riešením by bola jednoznačne zmena výchovy, alebo spojenie mládeže v obci, aby viac spolupracovali a aby svoj voľný čas strávili efektívnejším spôsobom ako rúbaním okrasných drevín. Existuje mnoho organizácií, ktoré sú skôr príkladom ako hanbou v našom okolí, resp. v našej obci. Týchto by sme sa mali držať, podporovať a pridať sa k ich aktivitám.   

 Zdroj: KZOM Klasov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?