Presentation day

Autor: Angelika Kulmon | 14.1.2015 o 10:24 | (upravené 16.1.2015 o 11:25) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  204x

Dňa 9-ho novembra sme počas kampane usporiadali prezentačný deň v obci Pozba. V rámci prezentácie sme občanov stručne informovali o problematike rozvoja vidieka a životného prostredia.  Spoločne sme zadefinovali komu čo znamená vidiek, rozvoj vidieka a životné prostredie, resp. čo si predstavujú občania v súčasnosti pod týmito pojmami a ako si to predstavujú v každodennom živote. Pri prezentovaní som vychádzala zo súčasnej situácie na Slovensku. Dôležité sú tri hlavné body- sféry, lebo práve týmto sféram sa bude v nasledujúcich rokoch aj Európska Unia viac venovať.

Patrí sem najmä poľnohospodárstvo, životné prostredie a sociálna sféra našich obcí- lokalít.  V rámci poľnohospodárstva je potrebné zdôrazniť  podporou domácich (regionálnych) produktov a  vytvorenie regionálnej značky; viac sa sústrediť na konkurencieschopnosť regiónov, malo podnikateľov  (domácich výrobcov). V rámci životného prostredia by sme sa mali viac zamerať na recyklovanie, udržateľnosť v našich obciach, resp. regiónoch. Patrí k tomu aj (vhodné) separovanie odpadu, vlastne zavedenie tohto pojmu do našich domácností (vo väčšine domácností sa o tom ešte ani nehovorí). Čo sa týka sociálnej sféry, tu ide najmä o vytvorenie pracovných príležitostí, zavedenie inovácií, vytvorenie nových sietí, zachovanie tradícií a jedinečnosť danej obce, prípadne. regiónu.

Návrhy

Udržateľnosť: V záujme udržateľnosti a rozvoja obce som pre Pozbu navrhla záhrady vytvorené podľa princípov permakultúry a záhradného dizajnu. V obci existuje plocha (plocha v okolí ZŠ), ktorá by bola najvhodnejšia na vytvorenie takýchto záhrad. Týmto postupom by sa vyriešilo v obci mnoho nedostatkov, medzi najhlavnejšie by som zaradila:

- nezamestnanosť v obci: nové pracovné príležitosti pre obyvateľov
- vytvorenie možností pre rozvoj turizmu v obci (reprezentačná funkcia plochy- výstavy, exkurzie,...)
- stabilizácia ekonomickej situácie v obci
- nové možnosti pre školský sektor, pre organizácie a občanov (edukačná činnosť na tejto ploche)

Vzťahy a siete- ďalší bod, ktorý je dôležitý k tomu, aby sa obyvatelia obce dostali do kontaktu s odborníkmi a aby sa vytvorili nové priateľstvá i známosti. Tieto postupy by sa dali dosiahnuť pomocou rôznych podujatí- kurzov, voľných stretnutí, workshopov v rámci priamej komunikácie. 

Realizácie, inovácie- výstavby a rekonštrukcie objektov, plôch. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?