Via Nova ICS- Mládežnícka organizácia „Via Nova ICS“

Autor: Angelika Kulmon | 16.1.2015 o 11:22 | (upravené 22.1.2015 o 13:50) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  421x

Organizácia Via Nova ICS vznikla v roku 2007 ako mimovládna organizácia. Členmi tejto organizácie sú občania od 15 do 35 rokov. Od roku 2012 existuje aj Klub priateľov Via Nova, kde sa môžu stretávať občania nad 35 rokov.

Via Nova- Új Út“, znamená novú cestu, novou cestou pre našu budúcnosť. Základným cieľom tejto organizácie je spojiť maďarskú komunitu a zachovať jej identitu v južných oblastiach Slovenska. Tento cieľ je možné dosiahnuť vzájomnou spoluprácou členov lokálnych aj regionálnych základných združení Via Nova ICS. Pre členov je dôležitá láska k vlasti, úcta k tradíciám, vernosť kresťanským hodnotám- to všetko v mladom duchu, inovatívne a vo vlastnom materinskom jazyku. V súčasnosti má organizácia okolo 1000 členov. Členovia sú organizátormi a navzájom aj účastníkmi rôznych podujatí, ako napr. letných táborov, festivalov, pamätných dní a kultúrnych predstavení, dobrovoľných aktivít a pod. . Zapájajú sa do rôznych súťaží materských a základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Členovia organizácie sú otvorení aj medzinárodnej spolupráci, to zn. že sú v kontakte s partnerskými združeniami z Maďarska a Rakúska. Via Nova ICS od r. 2014 oficiálne spolupracuje aj s medzinárodnou organizáciou IPM- Initiative Pro Mitteleuropa vo Viedni.          

 

Členovia Via Nova ICS spolu s organizáciou IPM vo Viedni, 2014. Zdroj: IPM Vienna.

V Podzoborí tiež funguje táto organizácia pod názvom „Zoboralji Via Nova ICS” (Podzoborská mládežnícka organizácia Via Nova ICS). Táto (hlavná) organizácia zastrešuje 3 základné združenia- v obciach Klasov, Čechynce a Hosťová. Tieto združenia vznikli postupne, prvé ešte v roku 2011 v Klasove. Hore uvedené 3 združenia organizujú podujatia, medzi ktoré patria: plesy, pamätné a kultúrne dni, vedomostné súťaže, dobrovoľné zbierky, súťaž v stolnom futbale, deň detí a pod. . V budúcnosti majú členovia v pláne tieto aktivity rozšíriť, viac sa sústrediť na materské a základné školy, spojiť mládež a mladé rodiny.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vlani hrozil pádom vlády, teraz Ficovi rozmrazenie platov neprekáža

Bugár kritizoval Smer a SNS, že neprišli s vlastnými riešením.

Dobré ráno

Dobré ráno: Falošný hlas podobný Ficovi by znalci odhalili

Je Robert Fico naozaj na nahrávke?

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Hurá – politikom rastú platy

Nekonečné zmrazovanie je neúnosné.


Už ste čítali?